
Skal man skape gode rytmer, må man jobbe litt
Hvorfor er det så utrolig mye lettere å holde på de rytmene som ikke gir meg noe enn de som gir meg alt?
Rytmer. Vaner. Rutiner.
Vi har alle noen rytmer som preger hverdagen vår. Om det er å starte dagen med en løpetur eller avslutte dagen med å se en episode av noe, så har vi alle forskjellige rytmer.
Men en ting jeg har merket meg igjen og igjen er dette: Det er så utrolig mye lettere å holde på de rytmene som ikke nødvendigvis gir meg noe enn de som gir meg alt.
Det er lettere å sitte en time helt i ro og se på Instagram enn å bruke den timen på å lese i Bibelen.
Men hvorfor er det så mye vanskeligere å holde på gode rytmer framfor dårlige?
Interesser og rutiner
Vi søker etter det vi interesserer oss for, og det vi interesserer oss for er det vi bruker tid på.
Synes vi noe er spennende, er det mye lettere å gjøre en vane ut av det.
Det betyr derimot ikke at du er låst til dine interesser når du kommer til hvilke rutiner du har. For dine interesser er ikke låst.
Fra løpehat til løpeglede
Bare se på løping.
Det er ikke lenge siden det å løpe virket som døden selv for min del. Noe av det kjedeligste jeg kunne finne på var å løpe.
Men det var helt til jeg begynte med løping.
Ja, det var utrolig kjedelig og tøft og tungt i starten. Men desto mer jeg løp, desto mer fikk jeg sansen for det. Og voilá! Plutselig er man en av de som bare «elsker å løpe» (nesten iallfall).
Det hadde vært lettere å droppe løpeturen, men for hver uke man står i det blir det litt lettere, og til slutt har man skapt seg en god vane framfor en dårlig en.
Det er vanskeligst å starte
Det er ikke noen særlig forskjell på å skape gode rytmer rundt trening og rundt troslivet.
Så klart er det lettere å ikke lese. Så klart er det lettere å hoppe over tiden med Gud, men det er fordi det alltid er vanskelig å starte.
Åndskamp?
Og selv om alt i denne verden ikke er en åndskamp, er det faktisk en der ute som gjør alt han kan for å hindre oss i å bruke tid med Gud.
Det betyr ikke at hver gang du valgte Netflix over Bibelen, så tapte du kampen. Noen ganger er det bare vanskelig fordi det er vanskelig å skape gode vaner, uavhengig av om det er Bibellesing eller trening.
Vanskelig å starte
Som alt annet, er også dette noe man kan legge fram for Gud. Noe vi kan be til Han om og få hjelp til.
Også må man også jobbe litt – eller kanskje mye – for å skape gode rytmer, men til syvende og sist er det absolutt verdt det.
Og er det vanskelig å starte, kan det være smart å starte i det små. Ikke prøv å forandre hele livet ditt over natta, men start med de små tingene i hverdagen.
Bytt ut musikken på øret med Bibelen eller en tale. Heng opp en lapp på speilet som minner deg om å be.
Kanskje vil du etterhvert merke, på samme måte som når man starter med løping, at det å lese i Bibelen blir noe du elsker.