4 råd for å ikke falle i fristelse
Reality-programmet "Ville fristelser" lærte meg noe om å følge Jesus.
Fire slitne deltakere sitter rundt et bål i Malaysias jungel. Plutselig står det en ferdigdekket tacobuffet foran dem, men prisen er 40 000 kroner fra fellespotten.
Noen nøler. Noen sier ja. Og i sofaen sitter jeg og ser på.
Jeg tenker: 🤦🤦🤦
Fristelser som reality-TV
Jeg ser vanligvis ikke på noen form for reality-TV, men tittet innom Ville fristelser på NRK. Konseptet fascinerte meg.
Ti ukjente mennesker skal bo sammen i jungelen og stå imot fristelser med ville prislapper. Pengene forsvinner fra en felles premiepott som deles til slutt.
Det avslører mye om oss mennesker.
Hva hadde du valgt?
Deltakerne står i tre hoveddilemmaer.
- «Vil jeg ha noe godt nå, kald drikke for 4000 kroner, en hotellseng for 20 000, eller vil jeg ha disse pengene til slutt?»
Her er deltakerne helt ulike. Noen har som mål å sitte igjen med mest mulig penger og andre vil bare kose seg. - «Skal jeg tenke på meg selv eller på gruppa? Velger jeg komfort, selv om det ødelegger for fellesskapet?»
- «Hvis jeg tar en fristelse i skjul: Skal jeg være ærlig om det?»

Bibelen snakker også mye om fristelser, tankene og impulsene som dukker opp og får oss til å gjøre ting vi vet ikke er rett i Guds øyne.
«La oss ikke komme inn i fristelse» ber vi i Fadervår og her er fire råd for å kunne stå imot litt oftere.
1. Ha blikket festet på Himmelriket
I slutten av kapittel 9 i 1. Korinterbrev, skriver Paulus om å nekte seg fristelser og knytter det til å ha et høyere mål.
Alle som deltar i kamplekene, må nekte seg alt. De gjør det for å vinne en seierskrans som visner, vi for å vinne en som aldri visner. Jeg løper derfor ikke uten å ha et mål. (1. Kor 9,25-16a)
I «Ville fristelser» handler alt om en premiepott ved slutten av oppholdet. I kristen tro har vi noe mye større: Himmelriket. En premie som ikke tappes, uansett hvor mange ganger vi faller.
Samtidig vil Jesus hjelpe oss bort fra fristelser som, hvis vi oppsøker dem igjen og igjen, til slutt drar oss bort fra ham.
Fokuser på det store målet der fremme fremfor de korvarige fristelsene akkurat her og nå.
«Utsettelse av behovstilfredsstillelse» er noe mange vanebøker og selvutviklingsforfattere snakker om, for å peke på at et nei her, leder til et større ja.
Det er også et aspekt ved å følge Jesu vei, her og nå, som kanskje innebærer noen nei her og nå. Premien er et helt fantastisk ja, der fremme.
2. Omgi deg med mennesker som vil det samme
Serien viser hvor ekstremt vanskelig det er å stå imot gruppepress. Hvis alle sier “ja”, er det tungt å være den som står imot.
Slik er det i livet også:
- Det er enklere å leve rusfritt i Kristenrussen enn på Landstreffet i Stavanger.
- Det er enklere å dele tro når du er ute og evangeliserer med kirka enn når du sitter hjemme og ser Netflix.
- Det er enklere å følge Jesus når de rundt deg faktisk vil det samme.
Du påvirkes mest av de du omgir deg mest med.
3. Lev i åpenhet
I «Ville fristelser» blir alt verre når fristelser tas i skjul. Det skaper mistillit, løgner og kaos.
Sånn fungerer fristelser også i vårt liv. Det som er skjult, vokser. Det som kommer fram i lyset, mister makt.
Dersom vi bekjenner våre synder, er han trofast og rettferdig så han tilgir oss… (1 Joh 1,9)
Hvis du har fristelser som går igjen og igjen over tid:
Slipp litt lys inn i mørket.
Det kan bety:
- Å fortelle det til en pastor du stoler på
- Eller en venn
- Eller en ungdomsleder
4. Fokuser på noe annet. Ikke stirr på fristelsen
Dette lærte jeg ikke fra jungelen, men fra psykolog Walter Mischels marsmallowtest.
Barna fikk én marsmallow og beskjed: Hvis du venter, får du to.
Forskjellen på de som klarte å vente og de som ikke gjorde det, var tydelig:
- De som stirret på marsmallowen, luktet på den, beundret den, spiste den.
- De som gjorde noe annet, sang, så en annen vei, lekte med hendene, klarte å la være.
Ved å flytte fokus blir det enklere å si nei. Som kristne kan vi flytte fokuset til vår nye identitet:
Er noen i Kristus, er han en ny skapning. (2 Kor 5,17)
Vi er ikke definert av fristelsene våre, men har vår identitet i Jesus. Ved å leve den ut gjennom å lese og leve Hans ord, blir det lettere å si nei. Vi slutter å stirre på fristelsene, når vi har noe bedre å se på.
Vi har allerede fått premien
I «Ville fristelser» handler det om å sitte igjen med mest mulig penger. I etterfølgelse av Jesus handler alt om å sitte igjen med Gud rike.
Den fantastiske premien er her allerede, men ennå ikke fullt ut, som det sies i teologien. Vi har del i premien allerede nå, får leve i fellesskap med Jesus her og nå.
Premien avhenger ikke av hvor perfekt vi er underveis. Den er gitt av nåde.
La oss derfor ha blikket festet på Himmelriket, velge gode venner og riktig fellesskap, leve i lyset med åpenhet om synd og fokusere på det gode.


