– Vi kan oppriktig elske og søke en ekte nærhet til menneskene rundt oss
Da Benedikte Atanasov (22) var på DTS i Thailand, fikk hun erfare hvordan Gud jobbet med hjertet hennes.
I det siste har jeg tenkt mye på dette med å ha et rent hjerte – ovenfor Gud og ovenfor andre.
Dette er noe Bibelen snakker mye om, og noe jeg tror Gud er utrolig opptatt av.
Misjonstur til Thailand
Jeg tenker på en spesifikk gang når jeg var på misjonstur til Thailand i 3 måneder da jeg tok en DTS.
Der var vi en gjeng med 11 unge mennesker på tur, fra helt forskjellige nasjonaliteter og med ulike måter å kommunisere på.
Som mange andre sikkert har opplevd, så er det slik at når man kommer så tett på folk som det at man virkelig blir kjent med hverandre. På godt og vondt.
Vi hadde mange forskjellige oppgaver vi skulle gjennom i løpet av dagen som et team, og vi måtte finne en måte å samarbeide på.
Vi kan oppriktig elske og søke en ekte nærhet til menneskene rundt oss.
Verdien av å snakke sammen
Jeg husker at jeg hadde en situasjon med ei på teamet som var veldig direkte når hun kommuniserte, noe jeg ikke var. Og hun kommuniserte direkte meningene sine om hvordan hun tenkte ting burde gjøres, noe jeg ikke gjorde… og jeg hadde i tillegg begynt å tenke at hun ikke likte meg.
Min mentor på turen oppfordret meg da til å faktisk snakke med henne om det; å fortelle henne at jeg følte på dette. Noe som var både skummelt og flaut.
Men da vi fikk snakket sammen, så viste det seg at det jeg tenkte om henne i det hele tatt ikke stemte med virkeligheten, og at vi bare hadde forskjellige måter å kommunisere på.
Etter dette merket jeg at jeg hadde en helt annen tillit til henne. Det var skikkelig deilig!
Å søke nærhet
Jeg tror – ikke at jeg er supergod på dette – at det ligger noe i det å søke nærhet til folk uansett hva.
Det å velge å nekte å bli fornærmet i hjertet sitt, og ikke dra seg selv vekk hvis man føler noen har såret en, men å tørre å søke nærhet for det om – å være rask til å tilgi og be om tilgivelse.
Tilgivelse og nærhet
Etter hvert på denne turen, så merket jeg hvordan Gud jobbet mer og mer i hjertet mitt som visst nok var mye hardere og fullt av fordommer enn jeg trodde.
Det endte opp med å bli en tid hvor jeg ble så nære folk på ekte som jeg aldri hadde vært før, og jeg har aldri nytt livet så mye som jeg gjorde da!
Jeg tror vi også kan koble det på bibelverset:
Bevar ditt hjerte framfor alt du bevarer, for LIVET går ut fra det (Ordsp 4,23).
Det er så viktig hvordan hjertet vårt har det. Om det er vonde ting vi bærer på som vi ikke har tilgitt, eller ting vi trenger å be om tilgivelse for selv, så kan vi gi det til Han.
Og vi kan oppriktig elske og søke en ekte nærhet til menneskene rundt oss.
Det er en så stor velsignelse å være nære folk på ekte!
Min oppfordring til deg: Spør Gud, er det noe jeg trenger å be om tilgivelse for, eller noen jeg trenger å tilgi?


